Про максимальну швидкість танка (лікнеп для чайників)
Неодноразово доводилося і доводиться стикатися, коли між потужністю двигуна танка та його максимальною швидкістю проводиться безпосередній зв'язок. Це на перший погляд здорове судження ґрунтується на тому простому, відомому кожному зі шкільної лави — кожному з тих, хто навчався, а не зігрівав п'ятою точкою цю саму лаву — факту, що потужність дорівнює добутку сили на швидкість (N=F•v). Тому між швидкістю і потужністю є прямий зв'язок і щоб підвищити швидкість слід збільшити потужність. Ну, або знизити сили опору руху, щоб потрібна для їх подолання сила була меншою, а, отже, більша частина потужності пішла на надання об'єкту, що рухається, більшої швидкості.
Просто і зрозуміло: потужність більша — швидкість вища.
На жаль пряме перенесення цих шкільних знань на судження про максимальну швидкість танків є помилковим, про що буде показано нижче. Гаразд, коли про це пише «школота в інтернетах», але часто автори науково-популярних видань про танки грішать тією ж хворобою — проводять прямий зв'язок між збільшенням потужності та максимальною швидкістю або збільшенням маси танка (відповідно, потрібної сили F) та зменшенням максимальної швидкості .
Тут, перш за все, слід зауважити, що для танків, що мають різні маси, порівняння абсолютних значень потужності двигунів не має, звичайно ж, сенсу, тому використовується така важлива для оцінки тягових властивостей характеристика, як потужність двигуна, що припадає на тонну ваги машини, що називається « питома потужність танка».
Наведемо цитати з окремих публікацій.
За короткий термін колектив конструкторів на чолі із М.М. І. Кошкіним доопрацював танк Т-32: збільшив товщину броні, поставив потужнішу гармату з початковою швидкістю 636 м/с. Звичайно, маса підвищилася до 26,5 т, максимальна швидкість знизилася з 65 до 51,2 км на годину.
(Найвідоміші винахідники Росії / Упорядник З. Істомін, М.: «Віче», 2002. З. 421-422)
Тут, виходячи з побудови фрази, автор безпосередньо пов'язує зниження швидкості з підвищенням маси (і те й інше, на думку автора, природне наслідок збільшення товщини броні та встановлення більш потужної гармати).
Маса танка [Т-54 у порівнянні з Т-44] зросла до 35,5 т, а максимальна швидкість знизилася до 43,5 км/год.
(Барятинський М. Всі танки СРСР. Найповніша енциклопедія. М.: «Яуза», «Ексмо», 2013)
Тут зростання маси та зниження швидкості перераховуються без явної вказівки прямого логічного зв'язку, не зазначено, що одне випливає з іншого. Однак, з'єднане в одному реченні такий зв'язок може мати на увазі, середнім читачем і буде сприйнято як таке.
Бойова маса танка [легкий M2A3] збільшилася до 9450 кг, а максимальна швидкість у своїй знизилася до 58 км/год.
(Пашолок Ю. Двоголова легкість. warspot.ru, листопад 2016)
Тут аналогічна логічна конструкція з додаванням прямого зв'язку: маса збільшилася, швидкість при цьому знизилася. Зниження швидкості тут є прямим наслідок збільшення маси.
Поважніша машина, а вага танка IP М1 з усіма внесеними доробками збільшилася на 890 кг, сильно скинула в швидкості, з 72 км/год до 66 км/год.
(Спасибухів Ю. М1 "Абрамс" - основний бойовий танк США. - М.: "Техніка - молоді", 2000. - (Танкомастер, спец. Вип.) - С. 26)
І тут вказується на прямий зв'язок збільшення маси зі зменшенням максимальної швидкості: «поважніша машина скинула в швидкості».
Завдяки дуже високій питомій потужності та більш досконалій ходовій частині у проектованої машини очікувалася величезна для тих років максимальна швидкість - 80 км/год.
(Пашолок Ю. Запізнілий первісток Книпкампа. warspot.ru, жовтень 2016)
З одного боку, цілком здорово очікувати від дуже високої питомої потужності високої максимальної швидкості. .З іншого боку, чи правомочно очікувати високу максимальну швидкість тільки тому, що це дозволяє висока питома потужність і досконала ходова частина?
Пояснення просте: на радянських дорогах надто потужний двигун загрожував власному руху, тому доводилося ставити обмежувачі потужності.
(Суворов У. Криголам: Хто розпочав Другу світову війну? — М., 1992)
Так відомий В. Б. Резун під псевдонімом В. Суворов говорив про максимальну швидкість танків БТ — виявляється її спеціально обмежували установкою обмежувача потужності, зняття якого нібито призведе до суттєвого підвищення максимальної швидкості. по шосе і їздять, ніщо більше їх не обмежує. байки Резуна мною вже спростовувалися, проте, цитата наведена, щоб підкреслити характер тенденції.
Наведені цитати наочно демонструють, що виділення прямого зв'язку між підвищенням питомої потужності (шляхом підвищення потужності та/або зниження маси) і максимальною швидкістю, що цілком відповідає розділу «Механіка» шкільного курсу фізики, є ствердним. носить узагальнюючий характер правила чи закону.
Якби це було так, то, дотримуючись цього правила чи закону, за інших рівних умов будь-яке підвищення потужності двигуна або зниження маси танка мало б призводити до підвищення максимальної швидкості. І навпаки. Однак це не відбувається, чому слід навести кілька наочних прикладів.
Так, збільшення маси Т-34 у порівнянні з А-32 було суттєвим та супроводжувалося зниженням максимальної швидкості. Однак, підвищення маси Т-34-85 більш ніж на 4 т порівняно з Т-34 ніяк не вплинуло на максимальну швидкість, як було 55 км/год, так і залишилося.
При модернізації американського M1 Abrams підвищення маси на 0,9 т супроводжувалося зменшенням максимальної швидкості з 72,4 для М1 до 66,8 км/год для M1 IP. Якби цей зв'язок був прямий, то зі збільшенням маси для модифікацій M1A1 на три тонни і M1A2 ще на три тонни слід було б очікувати послідовного зменшення максимальної швидкості, проте це не відбулося і в даних істотно поважніших модифікацій (M1A2 +6 т порівняно з M1 IP) максимальна швидкість і залишилася 66,8 км/год — лише на рівні M1 IP.
Подібна історія спостерігалася із радянським Т-64. Усі серійні модифікації цієї машини мали двигун потужністю 700 л. Так, порівняно з Т-64 (об'єкт 432) маса Т-64А (об'єкт 434) зросла на дві тонни (з 36 до 38 т), а максимальна швидкість впала з 65 до 60,5 км/год.Начебто цілком лягає в теорію прямого зв'язку питомої потужності та максимальної швидкості. Однак, як і для «Абрамса», наступні модифікації Т-64 зростали масою, а максимальна швидкість незмінно залишалася 60,5 км/год. У результаті остання серійна модифікація Т-64БВ важила 42,4 т (+4,4 т порівняно з Т-64А) за тієї ж максимальної швидкості.
Крім того, прийняті на озброєння, але так і не пішли в серію модифікації Т-64АМ і Т-64БМ мали в 1,43 разів потужніший двигун (1000-сильний 6ТД), не дивлячись на це їх максимальна швидкість не зросла, так та залишаючись 60,5 км/год.
На цих приватних прикладах ми переконалися, що проведення прямого зв'язку між змінами питомої потужності танка (маси та/або потужності двигуна) та його максимальної швидкості є помилковим, не може бути правилом, оскільки не носить загального характеру та відтворюється лише в окремих, окремих випадках.
Неодноразово доводилося стикатися, коли така «невідповідність» початковому курсу фізики, окремі дотепники спростовували приказками на кшталт «числа Пі у воєнний час», не обтяжуючи себе аргументами по суті. Тому хочеться навести деякі розрахунки. Відразу обмовлюся, розрахунки дуже грубі та наближені, але демонструють суть, характер явища.
Максимальна швидкість за тяговими характеристиками
Отже, допустимо, що максимальна швидкість визначається лише тяговими характеристиками машини.
Візьмемо для прикладу танк Т-64А масою 38 т, з двигуном потужністю 515 кВт (700 к.с.) і визначимо його максимальну швидкість за тяговими властивостями на рівній горизонтальній ділянці.
Відомо, що потужність двигуна частково витрачається на втрати в системах силової установки, трансмісії, гусеничному рушії (ГД), частина її, що залишилася, через гусеничні стрічки реалізується на грунті для створення тягового зусилля, покликаного долати опір руху танка, яке для різних грунтів відрізняється. Для танків масою десятки тонн на швидкостях до 70 км/год витрати на опір зустрічного потоку повітря в порівнянні з рештою несуттєві, тому ними в нашому випадку можна знехтувати.
Визначимо, яка частина потужності двигуна танка Т-64А підводиться до провідних коліс на вищій передачі.
ККД силових установок з ежекційною системою охолодження становить 0,88-0,9 [1] . ККД трансмісії на вищій прямій передачі в БКП визначатиметься ККД бортового редуктора (для редуктора, що складається з одного планетарного ряду, це приблизно 0,98).
Підведена до провідних коліс Т-64А потужність приблизно складе:
Nв.к = 515 • 0,89 • 0,98 = 449 кВт
Підведена до ґрунту потужність двигуна визначається як різниця між потужністю на провідних колесах і витратами потужності в ГД:
Втрати в гусеничному рушії залежать від конкретної конструкції рушія і мають нелінійний характер (квадратична функція від швидкості), вони можуть визначатися з використанням зразкових емпіричних формул або, що краще, на основі отриманих експериментально даних. На представленому графіку наведено експериментально отримані залежності витрат потужності в ГД від швидкості руху для танків Т-72, Т-80 та Т-64А [2] . Перший та останній доповнені червоними лініями до 20 м/с (72 км/год).Строго кажучи, доповнення зроблено невірно, оскільки відрізки прямих не відповідають характеру кривизни графіків, але нашою метою не варто точний розрахунок, а для грубої прикидки, для розуміння суті питання, похибка буде цілком прийнятною.
Розглянемо діапазон швидкостей від 60 км/год (16,67 м/с) до 72 км/год (20 м/с). Витрати потужності в гусеничному двигуні Т-64А на початку цього діапазону 206 кВт, в кінці - близько 300 кВт.
Підведена до ґрунту потужність складе:
Nгр (60 км/год) = 449 − 206 = 243 кВт
Nгр (72 км/год) = 449 − 300 = 149 кВт
З досвідчених даних встановлено, що сила опору грунту пропорційна нормальної реакції N (а горизонтальній поверхні нормальна реакція дорівнює вазі G танка). Для наведеного нами випадку сила опору ґрунту буде:
R = f N = f G = f • g • 38 т = f • 372 кН
де f - експериментально встановлений коефіцієнт опору ґрунту коченню танка, який для асфальту дорівнює 0-0,02, а для сухої ґрунтової дороги - 0,03-0,04 [3] .
Потрібну потужність для рівномірного руху із заданою швидкістю на даному ґрунті можна визначити так:
Для вибраних швидкостей на сухій ґрунтовій дорозі отримаємо:
Nп (60 км/год) = 0,03 • 372 • 16,67 = 186 кВт < Nгр (60 км/год)
Nп (72 км/год) = 0,03 • 372 • 20 = 223 кВт > Nгр (72 км/год)
Звідси видно, що на сухій ґрунтовій дорозі на швидкості 60 км/год Т-64А має запас потужності збільшення швидкості, а руху на швидкості 72 км/год тягових характеристик недостатньо. При цьому, якщо розглянути рух по рівному асфальту (f = 0), то Т-64А може рухатися зі швидкістю 72 км/год і, маючи в запасі 149 кВт потужності, навіть більшої.
Більш точно визначити максимальну швидкість тягових властивостей на заданому грунті можна побудувавши графіки функцій Nгр(v) та Nп(v), точка їх перетину дасть потрібне значення.
Використовуючи той же підхід для Т-72Б з масою 44,5 т і потужністю двигуна 618 кВт (840 к.с.) можна визначити, що максимальна швидкість за тяговими властивостями на рівному асфальті складе приблизно 67 км/год (18,6 м /с), на цій швидкості вся підведена до провідних коліс потужність буде витрачатися на подолання витрат у ГД. До речі, саме втратами в ГД на високих швидкостях можна пояснити причину заміни на танках Т-90 і пізніх Т-72 гусениць з послідовним РМШ на гусениці з паралельним РМШ і біговою доріжкою (див. крива 3 на другому графіку).
Отже. Визначення максимальної швидкості за тяговими властивостями, як показано в цьому розділі, має на увазі прямий безпосередній зв'язок максимальної швидкості з питомою потужністю двигуна, що, здавалося б, може служити контраргументом, висловленому на початку статті тези. Тим не менш, навіть у цьому розділі на конкретних прикладах наочно показано, що за тяговими властивостями деякі танки могли б рухатися швидше, ніж це зазначено в їх ТТХ (для Т-64А ТТХ 60,5 км/год, для Т-72 60 км/год). У чому полягає невідповідність і чому зміна потужності двигуна часто не призводить (точніше кажучи: частіше не призводить) до зміни максимальної швидкості? Для цього підійдемо до питання з іншого боку.
Максимальна швидкість в залежності від кінематичних властивостей трансмісії та ГД
Танкові двигуни внутрішнього згоряння, і не тільки танкові, мають строго обмежені робочі частоти обертання колінчастого валу, виходити за які з низки причин не рекомендується або неприпустимо. Так, у двигуна В-84 танка Т-72Б мінімальна стійка частота 800 об/хв, а максимальна 2000 об/хв. Змінюючи частоту обертання двигуна педаллю подачі палива, водій може досягти зміни швидкості руху. Для Т-72Б, враховуючи всі робочі частоти, повний діапазон зміни швидкостей становитиме 2000/800 = 2,5. Якщо танку необхідно забезпечити рух зі швидкостями від 3 до 60 км/год (діапазон 20), то, природно, зміною частоти двигуна цього не досягти, оскільки його швидкісний діапазон у кілька разів нижче за необхідний. Та сама історія і зі зміною крутного моменту - в різних дорожніх умовах для подолання зовнішніх опорів руху до провідних колес потрібно підводити різний крутний момент в таких межах, які не забезпечує пристосованість двигуна внутрішнього згоряння. Так, для дизеля В-84 коефіцієнт пристосовності становить приблизно 1,2 (коефіцієнт пристосовності - відношення максимального моменту, що крутить, двигуна до крутного моменту на частоті максимальної потужності, зазвичай збігається з максимальною частотою), що очевидно недостатньо для зміни крутного моменту у всьому спектрі дорожніх умов лише двигуном.
Саме тому в трансмісіях самохідних транспортних засобів з двигунами внутрішнього згоряння взагалі та в танках зокрема застосовуються коробки перемикання передач, які збільшують швидкісний та динамічний діапазони та дозволяють залежно від дорожніх умов рухатися з різними швидкостями та тяговими зусиллями.
Наприклад, діапазон трансмісії (відношення передавальних чисел на нижчій і вищій передачах) Т-72 становить 8,173, а загальний діапазон двигуна з трансмісією 8,173 • 2,5 = 20,4 — скільки необхідно для перекриття діапазону швидкостей від 3 до 60 км /год.
Якщо відома максимальна частота колінчастого валу двигуна, а також кінематичні характеристики трансмісії на вищій передачі (передаточне число, що характеризує скільки разів зміниться швидкість і крутний момент двигуна) і радіус ведучого колеса або число зубів ВК і крок трака гусениці, то цілком виразно можна обчислити в яку лінійну швидкість танка можна перетворити частота двигуна.
Розрахуємо максимальну швидкість Т-72 для вищої (VII-ї) передачі та максимальної частоти двигуна 2000 об/хв.
Відомо, що: передавальне число вхідного редуктора (гітари) 0,706; ВКП на VII передачі - 1; бортового редуктора - 5,454; число зубів ВК z=14, а крок траку l=137 мм.
Передавальне число трансмісії на VII передачі:
UVII = 0,706 • 1 • 5,454 = 3,8505
vmax = n • zв.к • l / UVII = 2000 / 60 • 14 • 0,137 / 3,8505 = 16,604 м / с = 59,77 км / год (округлено - 60)
Аналогічним чином Т-64А виходить максимальна швидкість 60,5 км/год.
Можна помітити, що обидва значення максимальних швидкостей відповідають максимальним швидкостям цих машин ТТХ.
Як було показано в попередньому розділі, за тяговими властивостями на певних ділянках місцевості обидва танки можуть рухатися з більшими швидкостями. Тим не менш, у даному випадку максимальна швидкість отримана виключно кінематичними властивостями трансмісії. Якщо (в розумних межах) зросте маса машини, то зменшиться питома потужність, а максимальна швидкість залишиться незмінною, оскільки у машини був запас потужності двигуна. Але це, звичайно, не означає, що не впадуть динамічні характеристики танка. Цілком природно при зменшенні питомої потужності знижується середня швидкість руху, а максимальна, хоч часто і залишається у своєму значенні, проте може бути реалізована в меншому діапазоні дорожніх умов. Наприклад, машина могла йти з максимальною швидкістю ґрунтовою дорогою, після збільшення маси її максимальна швидкість не змінилася, але досягти її можна вже тільки на асфальті.
На основі розглянутого повернемося до деяких згаданих на початку статті прикладів.
Чи дійсно швидкість M1 IP зменшилася через зростання маси? Ця машина змінила бортовий редуктор, передавальне число БР танка M1 дорівнювало 4,3, а M1 IP це значення стало 4,67.
Перевіримо: 72 км / год • 4,3 / 4,67 = 66 км / год - що і потрібно довести! Максимальна швидкість змінилася рівно настільки, наскільки змінилося передатне число трансмісії, а в наступних модифікацій М1 при значно більшому зростанні маси та постійних характеристиках трансмісії максимальна швидкість незмінна.
Те саме для Т-64 (об'єкт 432) з максимальною швидкістю 65 км/год.Для танка Т-64А (об'єкт 434) максимальна швидкість зменшилася до 60,5 км/год, чи це пов'язано зі збільшенням маси на дві тонни? Звернемося до характеристик машин. Для двигуна 5ТДФ танка Т-64 частота максимальної потужності 3000 об/хв, для Т-64А робочі частоти двигуна було знижено, частота максимальної потужності стала 2800 об/хв.
І тут перевіримо: 65 км/год. • 2800/3000 = 60,67 км/год. Як видно, і тут питання зводиться до кінематики.
Чи дійсно швидкість американського легкого танка M2A3 порівняно з M2A2 зменшилася з 45 миль/год (72,4 км/год) до 37,5 миль/год (60,4 км/год) через збільшення маси? У Ханніката [4] вказано: «Final drive gear ratio 2:1 to 2.41:1 reducing the maximum road speed to 37.5 miles/hour(передавальне число бортового редуктора було змінено з 2 на 2,41, що знизило максимальну швидкість до 37,5 миль/год).
37,5 / 2 • 2,41 = 45,2 миль/год - як бачимо, і тут зміна швидкості практично настільки, наскільки змінилися кінематичні характеристики трансмісії.
Висновок
Як було показано, максимальна швидкість танка залежить від його питомої потужності рівно настільки, наскільки ця питома потужність забезпечує подолання внутрішніх та зовнішніх опорів руху на вищій передачі. Оскільки для руху на максимальній швидкості питома потужність зазвичай забезпечується із запасом, то її зміна зазвичай не призводить до зміни максимальної швидкості, якщо не супроводжується зміною робочих частот двигуна або кінематичних властивостей трансмісії та рушія.Звідси очевидно випливає відсутність прямої залежності між питомою потужністю та максимальною швидкістю (оскільки зміна першої не завжди або, точніше, частіше не веде до зміни другої).
Ще на етапі проектування танка прийнято визначати, яку максимальну швидкість можна отримати за тяговими властивостями машини. Для максимальної швидкості за кінематичними властивостями на вищій передачі вибирається зазвичай менше значення. Це пов'язано з тим, що більший діапазон КПП передбачає ускладнення трансмісії, яке не матиме сенсу, якщо максимальна розрахункова швидкість буде недосяжна за тяговими властивостями.
З цього правила, звичайно, існують винятки. Вони можуть бути пов'язані з суттєвим обтяженням конструкції під час модернізації; використанням вже готових, розроблених інших більш швидкісних машин агрегатів (коробок передач) тощо.
Звісно, є й інші чинники, які обмежують швидкість руху танка. Це умови видимості з робочого місця та час реакції механіка-водія, через які швидкість обмежується за умовами безпеки руху; обмеження щодо занесення, через які доводиться знижувати швидкість у поворотах; обмеження, що накладаються підвіскою під час руху по нерівностях місцевості; обмеження, що накладаються точністю ведення вогню в бою - стабілізатор має певну інерційність і не може достатньо ефективно компенсувати тряску на високих швидкостях руху; навіть гумові бандажі опорних котків обмежують швидкості руху через приводить до їх виходу з ладу перегріву на високих швидкостях.
Закінчити хочеться вказавши на те, що максимальна швидкість танка (якщо, звичайно, вона не смішно мала сама по собі) не має такого суттєвого значення, як зазвичай їй приділяється при розгляді ТТХ машин. Оскільки, як правило, танки діють у важких умовах місцевості, де сильно не розженешся, а так само у складі підрозділів, для яких вважаються нормою середні швидкості руху 20. 30 км/год, то куди суттєвішими є динамічні (розгін і гальмування) характеристики, мінімізація втрат потужності в МТО та ГД та втрат швидкості через різні обмеження, деякі з яких перераховані вище.
Джерела інформації
- ↑ Чобіток В. А. Теорія руху танків та БМП. Підручник - М.: Воєн. вид-во, 1984. - 264 с.
- ↑ Теорія та конструкція танка. - Т. 6. Питання проектування ходової частини військових гусеничних машин / За ред. д.т.н., проф. П. П. Ісакова. - М.: Машинобудування, 1985. - 244 с.
- ↑ Сергєєв Л. В. Теорія танка. - М.: ВА БТВ, 1973. - 493 с.
- ↑ Hunnicutt R. P. Stuart. Історія з American Light Tank. Vol. 1. - Presidio, 1992. - 508 p.
Яка швидкість танка?
М1 Абрамс, що це таке - основний бойовий танк США серійно випускається з 1980 року. Стоїть на озброєнні армії та морської піхоти США, Єгипту, Саудівської Аравії, Кувейту, Іраку та Австралії. Названо на честь генерала Крейтона Абрамса.
Танк М1 Абрамс - відео
Розробка нового танка, який згодом отримав позначення XM-1, почалася відразу після закриття програми ХМ803 наприкінці 1971 року. Для зниження технологічного ризику новий танк вирішено було робити за класичною схемою з екіпажем із 4 осіб та з гарматою високої балістики як основне озброєння.На роль останньої розглядалися 105-мм нарізна гармата M68, британська нарізна 110-мм і німецька 120-мм гладкоствольна гармата. 110-мм гармату відкинули відразу, як не має суттєвої переваги над 105 мм. Варіант зі 120 мм вважають ризикованим, тому було вирішено залишити гармату М68 з можливістю подальшої заміни на 120-мм.
Як силова установка розглядалися американський дизель повітряного охолодження AVCR-1100 (планувався для MBT-70), німецький дизель водяного охолодження DB1500 (пізніше отримав позначення MB873) і американський газотурбінний двигун (ВМД) AGT-1500. Потужність всіх двигунів була 1500 л. с. Спочатку військові віддавали перевагу дизелю, але наприкінці 1970-х їх симпатії змістилися у бік ВМД.
TUSK з комплексом ДЗ ARAT-2 на танку М1А2 "Абрамс"
Згідно з початковим технічним завданням, бронезахист танка повинен був витримувати 115-мм бронебійний оперений снаряд гармати У-5ТС з відстані 800 м, ціна повинна бути в межах 400 тис. доларів у цінах 1972 року (проти 339 тис. для М60А1 і 611 тис. для XM803), а бойова маса — 45 тонн. Незабаром стало зрозуміло, що з цими обмеженнями не вдасться забезпечити необхідний захист, тому ліміт характеристик було підвищено до 500 тис. грн. доларів та 55 тонн відповідно.
За свідченням Голови ОКНШ адмірала Томаса Мурера, свої аванпроекти на розгляд автобронетанкового управління Армії США до 8 травня 1973 представили корпорації «Дженерал Моторс», «Крайслер» і «Форд». 28 червня того ж року з підрядниками ДКР було укладено контракт на будівництво прототипів для спільних випробувань.На початку липня представники "Дженерал Моторс" та "Крайслер" відвідали Англію для знайомства з розробкою композитної броні "Чобем"). В результаті візиту обидві фірми внесли зміни до своїх проектів з метою адаптації нової броні. Ще одна істотна зміна у проекті стала результатом досвіду, отриманого в ході арабо-ізраїльської війни 1973 року. Було вирішено відмовитися від 25-30-мм спареної автоматичної гармати M242 Bushmaster на користь 7,62-мм кулемета, а обсяг, що звільнився, використовувати для збільшення боєкомплекту основної зброї.
Прототип "Дженерал Моторс" мав шестикаткову ходову частину. Дві передні та одна задня ковзанка оснащувалися гідропневматичною підвіскою, решта — торсіонною. Як двигун був обраний дизель AVCR-1360 (розвиток AVCR-1100). Місце водія знаходилося у передній лівій частині корпусу, праворуч від нього розміщувалася боєукладка. Додаткове боєукладання розміщувалося в ніші вежі і було оснащено броньової перегородкою і вишибними панелями.
Прототип "Крайслер" оснащений семикатковою ходовою частиною з торсійною підвіскою. Силова установка - ВМД AGT-1500. Водій був розміщений строго по поздовжній осі, з обох боків від нього розташовувалися паливні баки. Основна боєукладка була в ніші вежі, а також за броньовою перегородкою та з вишибними панелями.
Спільні випробування проходили з 31 січня до 7 травня 1976 року. З'ясувалося, що обидва танки відповідали заявленим вимогам. З вересня по грудень 1976 року у США також проходили випробування Леопарда 2 AV, оснащеного 105-мм гарматою. Німецький танк показав гарні ходові якості, надійність та точність стрілянини. Однак він був дорожчим і дещо поступався американському танку у броньовому захисті та розміщенні боєукладки.Тому було вирішено не вживати його на озброєння.
Після закінчення випробувань було оголошено конкурс на будівництво 462 танків (установочної партії зі 110 танків у перший рік і 352 серійних танки на другий). ціна базувалася на дизельному двигуні, тоді як армія віддавала перевагу ВМД. "Дженерал Моторс" було наказано розробити варіант з ВМД, а "Крайслер" - з дизелем, також було наказано підготувати танки для легкої заміни на 120-мм зброю в майбутньому. конфігурацію композитної броні, оснастив спеціальною бронею також маску зброї З метою зниження ціни командир був оснащений відведенням від прицілу навідника замість незалежного прицілу (спрощений приціл навідника).
12 листопада 1976 року було оголошено про виграш варіанта «Крайслер» з ВМД. Ним вдалося знизити ціну контракту до 196 млн дол. змін коштували відповідно 174 та 186 млн.). остаточний варіант танка коштував 422 тис. дол. за одиницю проти 432 тис. за М60А3 (всі ціни у доларах 1972 року).
Для випробувань другого етапу (технічні DT-II та військові ВІД-II випробування) корпорація «Крайслер» виготовила 11 дослідних зразків танка ХМ1 із внесеними змінами. до лютого 1979 року.
Ще до завершення другого етапу в травні 1978 року Пентагон затвердив будівництво настановної партії зі 110 танків, призначених для участі у випробуваннях третього етапу та для навчання особового складу танкових підрозділів. Перші два з цих танків було передано на спеціальній церемонії 28 лютого 1980 року. Тоді ж танк отримав назву «Абрамс» на честь начальника штабу Армії Крейтона Абрамса, який зробив великий внесок у розвиток бронетанкових військ США і займав посаду командувача угрупуванням американських сил у Республіці В'єтнам. Третій етап технічних та військових випробувань проходив відповідно з березня 1980 по вересень 1981 (DT-III) та з вересня 1980 по травень 1981 (ВІД-III). 17 лютого 1981 року танк під позначенням "105-мм гарматний гусеничний танк М1" був прийнятий на озброєння армії США.
Тим часом, Детройтський танковий арсенал корпорації «Крайслер», найбільше танкобудівне підприємство в Західній півкулі, був закритий на консервацію через відсутність замовлень необхідного обсягу. Зараз здійснюється глибока модернізація наявних танків "Абрамс" всіх модифікацій на Лаймському танковому заводі в місті Лайма, штат Огайо, що належить корпорації "Дженерал Дайнемікс". Станом на 2014 виробництво модернізованих версій танка триває як для ЗС США, так і на експорт. У 2006 році кінокомпанія National Geographic зняла документальний фільм про заводи з ремонту та модернізації танків "Абрамс" у рамках серії документальних фільмів "Сталеві монстри".
Конструкція
Танк виконаний за класичною схемою компонування з відділенням управління в передній частині машини, бойовим відділенням в середній частині і моторно-трансмісійним в кормовій. Екіпаж складається з командира, навідника, що заряджає та механіка-водія.
Броньовий корпус та вежа
Корпус та вежа — зварені. У їх передніх частинах, а також у бортах вежі застосовано багатошарове пасивне бронювання у вигляді модулів комбінованої броні, створеної на базі англійської броні «Чобхем», яка використовується на танках серії «Челленджер» (Великобританія). Характерним для «Абрамса» є великий кут нахилу верхнього лобового листа корпусу по відношенню до вертикальної площини (82 °) та великий зазор між вежею та корпусом. При закритому люку механік-водій займає положення напівлежачи. 8,9% лобової проекції танка Абрамс будь-якої модифікації становить зона ослабленої броні, вразлива для боєприпасів застарілих ПТС і навіть ручних гранатометів. Також 7,85 % лобової проекції, це вразливості пов'язані з конструкцією, їх захищеність значно нижча ніж ослабленої броні, наприклад це люки, прилади спостереження, маска зброї, такі вразливості властиві більшості бронетехніки. Практично вся верхня лобова деталь корпусу це 50 мм плита металевої броні, товщина 80 досягається з урахуванням 30 мм, що знаходяться після паливних баків. В Абрамсі також передбачені вишибні панелі та стінки, які у разі детонації боєкомплекту виводять вибухову хвилю з танка назовні. Що підвищує живучість екіпажу у бою.Крім броні, деякі Абрамси оснащені системою активного захисту Softkill, An/VLQ-6Missile протидіючі пристрої (MCD), які можуть перешкоджати функціям систем наведення деяких напівактивних контролерних ліній видимості (SACLOS), а також керованим по проводам і радіоканалу протитанкових ракет (наприклад , російської 9K114 Штурм), самонаводним ракет. MCD працює, випускаючи масивний, згущений інфрачервоний сигнал, для того, щоб заплутати інфрачервону, самонавідну систему, що шукає протитанкової керованої ракети (ПТУР). Тим не менш, недоліком системи є те, що ПТРК не руйнується, а просто прямує у бік від наміченої мети, MCD залишає ракету, щоб вона вибухнула в іншому місці. Цей пристрій встановлюється на даху вежі, що перед люком заряджає.
Однак висновків про захист на підставі цього тесту зробити неможливо: обстріл був досить тривалим і броня була пробита після кількох попередніх влучень, які не подолали, але послабили її. Метою обстрілу було з'ясування поширення уранових фрагментів, але з стійкості броні.
Озброєння
Модифікації M1 і M1IP озброєні 105-мм гарматою нарізною М68А1 (модернізований варіант британської L7), стабілізованої в двох площинах. У боєкомплект входять 55 унітарних снарядів з металевою гільзою 5 видів: бронебійні оперені підкаліберні з піддоном, що відокремлюється, М735, М774, М833, М900, кумулятивні снаряди М456А1 і М456А3, броне стрілоподібними вражаючими елементами М494 та димової М416 (на основі білого фосфору).
Основна частина боєкомплекту до гармати (44 унітарні постріли з 55) розміщена в ізольованому відсіку кормової частини вежі. Інші снаряди зберігаються в ізольованому відсіку в корпусі танка (8 штук) і в броньованому контейнері на полиці башти перед заряджаючим (3 штуки).
Починаючи з 1985 року на танках "Абрамс" встановлюється 120-мм гладкоствольна гармата М256 (ліцензійний варіант німецької гармати Rheinmetall Rh-120), також стабілізована у двох площинах. У боєкомплект входять унітарні снаряди з гільзою, що частково згоряється:
- - бронебійні оперені підкаліберні з піддоном, що відокремлюється М829, М829А1/А2/А3/Е4 (дальність БОПС становить 4600 метрів з розкидом в 0,32 метра) (M829 armor-piercing, fin-stabilized, discarding sabot (APFS)
- кумулятивний М830 (H830 high explosive anti-tank (HEAT));
- підкаліберний кумулятивно-уламковий М830А1 (М830А1 висока виразна анти-танк multi purpose (HEAT MP));
- підкаліберний бетонобійно-фугасний М908 (H908 high-explosive, obstacle-reduction (HE-OR));
- картковий (з готовими вражаючими елементами сферичної форми) М1028 (M1028 canister).
M1028 містить 1098 3/8 дюймових, (9.5 мм) вольфрамових куль, які при пострілі справляють ефект дробовика. Зона поразки – 600 метрів. (Виробництва Німеччини, тільки на озброєнні танків Корпусу морської піхоти США). А також ПТУР MRM з дальністю стрілянини до 12000 метрів, за принципом «Вистрілив і забув» (достовірних даних про наявність цього боєприпасу в частинах і тим більше про входження до боєкомплекту немає).
У зв'язку з великим діаметром гільз боєкомплект M1A1 скорочено до 40 пострілів (42 на М1А1НС та М1А2): 34 у ніші вежі (36 на М1А1НС М1А2) та 6 у корпусі танка; укладання на полиці вежі скасовано.Зброя оснащена продуванням ствола (ежектор), проте розпечений залишок гільз залишається після пострілу всередині танка.
Допоміжне озброєння представлене 7,62-мм кулеметом М240, спареним з гарматою, другим таким же кулеметом, встановленим перед заряджаючим люком, і 12,7-мм кулеметом М2, змонтованим на командирській башті. Боєкомплект - 11 400 набоїв калібру 7,62 мм і 1000 набоїв калібру 12,7 мм. На бортах вежі встановлено два 66-мм шестиствольних гранатомету М250 (чотири чотириствольні гранатомети М257 на танках М1А1 і М1А1НС корпусу морської піхоти) для постановки димової завіси.
СУО та прилади спостереження
На «Абрамс» встановлено одну з найсучасніших систем управління вогнем фірми Хьюз Ейркрафт. В основний приціл навідника вбудовані лазерний далекомір та тепловізійна камера; поле зору прицілу має незалежну стабілізацію у вертикальній площині. Денний канал має дві кратності збільшення - 3 та 10; тепловізійний – 3, 6, 13, 25 та 50 (Х6 виходить електронним збільшенням оптичного триразового та Х25 та Х50 є електронним збільшенням оптичного 13-кратного). Межі вимірювання дальності лазерним далекоміром - від 200 до 7990 метрів (але балістичне рішення розраховується тільки в діапазоні від 200 до 3990 +/-10 метрів у танків М1 і М1А1 і від 200 до 4990 +/-10 метрів у танків М1А2, даного діапазону висвічуються миготливими символами). На випадок виходу з ладу основного прицілу передбачений резервний телескопічний приціл шарнірний Kollmorgen Model 939 з 8-кратним збільшенням і полем зору 8°; головна частина прицілу закріплена в масці зброї, а окулярна частина прикріплена до даху вежі.Командир користується відведенням від основного прицілу навідника, за необхідності він може вести вогонь з гармати замість навідника (при цьому не маючи змоги самостійно змінювати збільшення та перемикатися між денним оптичним та тепловізійними каналами).
Командирська вежа танків М1, IPM1 і М1А1 є зенітно-кулеметною установкою (ЗПУ) закритого типу. Конструкція люльки ЗПУ забезпечує установку 12,7-мм кулемету М2HB (основний варіант) або 7,62-мм кулемету М240 (резервний варіант). Основним прицільним пристосуванням ЗПУ є денний монокулярний перископічний приціл M939 Kollmorgen. Поле зору прицілу – 21°, збільшення – ×3. Сітка прицілу градуйована під 12,7 мм боєприпаси; у разі установки 7,62-мм кулемету на корпусі прицілу є шильдик з таблицею поправок. На випадок пошкодження штатного прицілу на нижній поверхні колиски є найпростіший ракурсний приціл, що не регулюється. Наведення ЗПУ за азимутом штатно здійснюється за допомогою електромашинного приводу (передбачено аварійний ручний привід); по кутку місця – лише за допомогою ручного приводу. Для забезпечення кругового огляду по периметру командирської вежі також встановлено 6 перископічних приладів спостереження. Час підготовки першого пострілу при стрільбі з ходу складає: навідником – 15, а командиром – 17с. При веденні вогню з місця час зменшується до 9-10 та 11-12 з відповідно. У змаганнях проти Леопард-2 танк перевершував у нічних стрільбах але дуже поступався в денному швидкісному поразці цілей.
Електронний балістичний обчислювач, виконаний на твердотільних елементах, з високою точністю розраховує кутові виправлення для стрільби з гармати і спарованого з нею кулемету. У нього автоматично вводяться значення дальності до мети (від лазерного далекоміра), швидкість бічного вітру, кутова швидкість мети та кут нахилу осі цапф гармати. Крім того, вручну вводяться дані про тип снаряда, барометричний тиск, температуру повітря, температуру заряду, знос каналу стовбура, а також поправки на неузгодження напрямку осі каналу стовбура і лінії прицілювання.
На М1А2 перед люком зарядного встановлено панорамний тепловізійний приціл - прилад спостереження командира CITV, який має незалежну стабілізацію у двох площинах. Замість вежі, що обертається, встановлена нерухома з 8 перископами, що забезпечує набагато кращий круговий огляд. Приціл М938 прибрано. Основний приціл навідника суттєво модернізовано: він отримав незалежну стабілізацію у двох площинах, лазерний далекомір замінено більш досконалий, працюючий на вуглекислому газі. Також тепловізійний прилад нічного бачення встановлений у механіка-водія (замість нічного приладу з ЕОП).
Недоліком M1А1 є обмежена можливість самостійного пошуку мети командиром, невелике збільшення та відсутність стабілізації поля зору прицілу М919 не дозволяють впевнено виявляти та ідентифікувати цілі під час руху танка. Цей недолік був усунений модифікації М1А2. М1А2 приціл навідника суттєво модернізовано: він отримав незалежну стабілізацію у двох площинах. М1А2 SEP отримав тепловізійні камери другого покоління для навідника та командира.
Удосконалення зазнала бортова апаратура. Впроваджено танкову інформаційно-керуючу систему (ТІУС) IVIS, інерційну навігаційну систему, радіостанції SINCGARS. Окремі електронні системи пов'язані між собою через шину MIL-STD 1553D. Так як ТІУС IVIS застаріла на момент озброєння, на моделі М1А2SEP її замінили на систему управління військами FBCB2-EPLRS. Крім того, М1А2SEP отримав тепловізійні камери другого покоління для навідника та командира; навігаційну систему доповнено приймачем NAVSTAR. Термінали АСУВ FBCB2-BFT, що уніфіковані за програмним забезпеченням з FBCB2-EPLRS, але використовують для передачі даних комерційні мережі супутникового зв'язку Inmarsat Swift 64 та BGAN, встановлюються при модернізації M1A1 за програмою AIM.
Двигун
Газотурбінний двигун AVCO Lycoming AGT-1500 виконано в єдиному блоці з автоматичною гідромеханічною трансмісією X-1100-3B. Блок масою 3860 кг може бути замінений менш як за 1 год.
Вибір газотурбінного двигуна американські фахівці пояснюють рядом його переваг у порівнянні з дизелем тієї ж потужності. Найменша маса, відносна простота конструкції, підвищена надійність та ресурс. Також ВМД має знижену задимленість і шумність, краще задовольняє вимогам багатопаливності, набагато легше запускається при низьких температурах. Основними недоліками є підвищена витрата палива та повітря (в результаті система очищення повітря займає втричі більший обсяг в порівнянні з дизелем).
AGT-1500 є тривальним двигуном з двокаскадним осецентробіжним компресором, індивідуальною камерою згоряння тангенціального розташування, вільною силовою турбіною з регульованим сопловим апаратом та стаціонарним кільцевим пластинчастим теплообмінником. Соплові та робочі лопатки першого ступеня турбіни високого тиску охолоджуються повітрям, що відбирається на виході з компресора і подається через отвори в хвостовиках лопаток. Максимальна температура газу в турбіні – 1193 °C. Редуктор, розміщений усередині корпусу теплообмінника, зменшує кількість обертів на вивідному валу ВМД до 3000 об/хв.
З середини 1990-х років почалося масове оснащення танків «Абрамс» допоміжними силовими установками (ЗСУ), що забезпечують електроживлення бортових систем танка без включення основної силової установки або витрати заряду акумуляторів протягом 7,5-8 годин. ЗСУ має потужність 2 кВт і розміщується у броньованому ящику в кошику вежі (або на кормі корпусу, на танках КПМ). На моделі М1А2 SEP ЗСУ з кошика вежі видалена через високу вразливість і розроблено варіант установки в надгусеничній полиці по лівому борту нового допоміжного агрегату (Under Armor Auxiliary Power Unit). На даний момент проект не реалізований і танки постачаються лише додатковою акумуляторною батареєю, що дозволяє танку функціонувати до 10 годин у «тихому» режимі.
Трансмісія
Автоматична гідромеханічна трансмісія Allison X-1100-3B забезпечує 4 передачі переднього ходу та 2 заднього. Вона складається з гідротрансформатора з автоматичним блокуванням, планетарної коробки передач та безступінчастого гідростатичного механізму повороту.
Оскільки діапазон планетарної коробки передач при чотирьох передачах переднього ходу становить 6,5, то за наявності ВМД, що володіє підвищеним коефіцієнтом пристосовності, немає принципової необхідності участі гидротрансформатора у формуванні тягового зусилля на гусеницях при поступальному русі танка. Застосування гідротрансформатора в даній трансмісії може бути пояснено тим, що вона створювалася для роботи з поршневим двигуном тієї ж потужності, а також зменшення роботи буксування фрикційних елементів при перемиканні передач.
Ходова частина
Ходова частина танка включає по сім опорних ковзанок із зовнішньою амортизацією і два підтримувальні ролики на кожну сторону, торсіонну підвіску і гусениці з гумометалевим шарніром і гумовими черевиками. Ширина гусениць – 635 мм, довжина опорної поверхні – 4575 мм. Диски опорних ковзанок виготовлені з алюмінієвого сплаву. Діаметр ковзанок - 635 мм. На першому, другому та сьомому опорних катках встановлені лопатеві гідравлічні амортизатори.
Пробіг оригінальних гусениць Т156 з інтегрованими (незнімними) гумовими черевиками становив 1100—1300 км, що було набагато менше від початкових вимог у 3200 км. Гусениці Т156 аналогічні за конструкцією гусеницям Т97 танків М60. Нові гусениці Т158 зі знімними гумовими черевиками та гумовою біговою доріжкою, розроблені Food Machinery Corp Steel Products Division, мають гарантований пробіг у 3360 км, хоч і важчий на 1360 кг.
Гусениці мають гумові бігові доріжки та гумові подушки, що знімаються, передбачена можливість установки грунтозачепів. Провідні колеса – дворядні зі знімними вінцями, число зубців вінця – 11. Ресурс ходової частини – 2-8 тис. км.Нижня межа ресурсу визначається ресурсом траків гусениць. Ресурс 8.000 км. досягається зміною чотирьох комплектів знімних асфальтохідних подушок, ресурс зубців вінців провідних коліс становить 5-6 тис. км. Тиск на ґрунт, кг/см2 М1 - 0,96, надалі більше.
Бойове застосування
Війна в Перській затоці (1991)
У цій кампанії танки "Абрамс" були вперше задіяні на полі бою. Угруповання танків цього типу, задіяне в кампанії зі звільнення Кувейту від іракської окупації, налічувало 594 танки моделі M1A1HA і 1178 танків M1A1, ще близько 30 машин відносилося до старого типу M1 і в боях брали участь менш активно. Танки "Абрамс" становили основу американських бронетанкових сил під час конфлікту.
Надійність «Абрамсов» у ході «Бурі в Пустелі» викликала масу нарікань щодо роботи ВМД.
Набагато досконаліша прицільна система, краща підготовка екіпажів та використання боєприпасів з збідненого урану дозволяли танкам «Абрамс» вражати іракські машини на дистанції, що значно перевершують ефективну дальність ведення вогню останніх (снаряди ЗБМ9, зняті з озброєння). М1А1, з виробництва ЗБМ9 були зняті ще раніше.
Згідно з підсумковим звітом міністерства оборони США перед американським конгресом, під час війни було втрачено та пошкоджено 18 танків. Відповідно до А. В. Єрохіну і В. Л. Личковах, що посилаються на неуточнені західні джерела, виведені з ладу та пошкоджені 23 танки, причому жоден «Абрамс» не був знищений танками супротивника.Через незрозумілі американські формулювання про "пошкоджені" не можна точно сказати скільки точно було виведено з ладу «Абрамсов». Виведення з ладу "Абрамсов" іракськими танками підтверджується офіційними американськими документами. Більше того, втрату кількох танків M1A1 від вогню іракських Т-72, підтверджують американські військові, причому «Абрамси» перших модифікацій із «сімдесятдвійками» в бій не вступали, ця роль відводилася модернізованим машинам з німецькими 120 мм знаряддями та англійською багатошаровою. Максимальною метою немодифікованих «Абрамсів» ставали Т-55.
За деякими даними з 9 повністю знищених на полі бою танків M1, сім машин загинули від «дружнього вогню», і дві залишилися, за американськими даними, знищені екіпажами через неможливість евакуації. Більшість тимчасово чи незворотно виведених із ладу машин було підбито мінами, протитанковими ракетами чи пострілами гранатометів з бічних і кормових проекцій. Випадки поразки "Абрамсов" артилерійським вогнем іракських танків були поодинокими. У ході інцидентів «дружнього вогню» лобова броня танків M1A1HA продемонструвала здатність витримувати випадкові влучення гармат однотипних танків. До проблем танків, що виявилися, належала відсутність системи «свій-чужий», недостатня пристосованість двигунів для дій у пустелі (що пояснювалося тим, що більшість «Абрамсов», які брали участь у конфлікті, була переправлена з Європи і призначалася для застосування на європейському театрі військових дій) , недосконалість навігаційних систем
Іракська війна (2003-2011)
У ході семирічної військової кампанії в Іраку, «Абрамси» застосовувалися досить активно, але загальний стиль застосування танкових сил значно відрізнявся від попереднього конфлікту. військами, змогли зламати опір кількох взводів іракської піхоти. 24 березня в річці Євфрат потонув разом з усім екіпажем один з танків 1-го батальйону, після того, як потрапив під обстріл іракських автоматників - механік-водій став виводити танк з-під обстрілу і злетів з мосту в річку. річки, що потрапили в засідку біля східного берега, отримали попадання в двигуни з невідомого зброї; екіпажі встигли покинути танки до того, як у них вибухнув боєкомплект і вони повністю згоріли. 72, при цьому американська сторона втрат не зазнала. також недалеко від Багдада, було втрачено два «Абрамси» з невідомих причин 4 квітня «Абрамси» разом із «Бредлі» здійснили рейд до Багдада, під час якого було підбито 30 Т-72 та вбито 1000 солдатів республіканської гвардії 5 квітня. було підбито ще два «Абрамси» 6 квітня на території Іраку. було підбито також не менше двох «Абрамсів», один із спалених з РПГ-7 танків, був захоплений іракцями.Надалі танки в основному залучалися для боротьби проти нерегулярних сил повстанців та партизанських формувань як засіб вогневої підтримки та прикриття. Протягом першого місяця бойових дій з початку війни, 151 танк «Абрамс» отримав попадання, переважно з РПГ. До семи танків було захоплено іракцями, причому три з них були у боєздатному стані. 27 жовтня 2003 року в 40 км від Багдада на саморобному фугасі великої потужності було підірвано новітню модифікацію танка М1А2 SEP, ця втрата вважається першою, після повалення Саддама Хусейна.
Згідно з наведеними генерал-майором Т. Такером даними, на лютий 2005 року 70% танкового парку з 1135 «Абрамсів», розгорнутих в Іраку хоча б одного разу були обстріляні та отримали ті чи інші пошкодження (від незначних до катастрофічних). З них 80 машин не підлягали відновленню силами ремонтно-відновлювальних підрозділів, розгорнутих на театрі військових дій і були евакуйовані в США для капітального ремонту, включаючи 17, оцінених як такі, що не підлягають відновленню. До кінця 2006 року на ремонт назад до США було відправлено понад 530 американських танків "Абрамс".
Відомий випадок, коли «Абрамс» отримав від 14 до 18 влучень з РПГ в одному бою, але продовжив брати участь у бойових діях.
Війна в Афганістані (2001-2014)
У 2011 році в Афганістані було розгорнуто танкову роту (14 машин) морської піхоти США. Застосування танків мало епізодичний характер, оскільки рельєф місцевості та особливості ведення війни не відповідали вимогам до ефективного розгортання бронетехніки.Протягом року було зафіксовано 19 випадків застосування саморобних вибухових пристроїв противником; 2 машини отримали пошкодження, які було неможливо усунути силами підрозділу, танки повернули до ладу; командир одного з танків отримав осколкове поранення руки, коли провадив спостереження через відкритий люк.
Збройний конфлікт на півночі Іраку (2014)
Для збройних сил Іраку США до першої партії відправили 140 танків M1A1 Abrams. Станом на кінець 2016 року лише за допомогою ПТУР було знищено 47 «Абрамсів».
Вторгнення в Ємен (2015)
Саудівська Аравія передала кілька десятків M1A2 Abrams єменським загонам, що виють проти хуситів. Про подробиці використання «Абрамсів» єменцями нічого невідомо. Загалом у бойових діях, за офіційними даними, до кінця 2015 року було знищено 14 танків M1A2S "Abrams". З них - щонайменше 4 танки було знищено через вогонь ОТРК "Місяць", 4 підірвалися на фугасах, 3 танки "Abrams" були втрачені через влучення ПТУР. Інші були залишені екіпажем під час відступу. Загалом саудити залишилися задоволені танком. Особливо вони відзначали добрий рівень захищеності американських танків М1А2. Станом на серпень 2016 року було втрачено 20 Саудівських M1A2S Abarms.
Інцидент у липні 1991 року
У липні 1991 року, після закінчення бойових дій, сталася велика пожежа на складі Кемп-Доха, в результаті якої у трьох «Абрамсів», що стояли, здетонував боєкомплект і ще один отримав пошкодження. У танках та вантажівках згоріло 680 одиниць 120 мм уранових бронебійно-підкаліберних снарядів.
Ціна
Середня балансова ціна танка в модифікації М1А2 на 1999 становила близько 6,2 млн доларів США.
У той же час, закупівельна вартість танка значно нижча: так, новозбудовані M1A1 SA, що поставляються до ЗС Іраку, були оплачені виробнику з розрахунку 1,4 млн. доларів за машину; для Австралії M1A1 AIM з більш досконалою комплектацією, проте отримані із запасів армії США обійшлися в 1,18 млн доларів за кожен танк.
Вартість капітального ремонту з глибокою модернізацією за програмою Abrams Integration Management, що включає встановлення АСУ FBCB2, нових тепловізійних камер, модернізацію броні тощо, становить 0,7—1 млн доларів. Вартість найбільш комплексної модернізації до рівня M1A2 SEP, що включає заміну бойового відділення цілком, у різні роки коливалася від 1,4 до 2,6 млн. доларів.
Станом на 2012 рік вартість танка за контрактом для армії США складає 5,5—6,1 млн. доларів.
Модифікації
XM1-FSED (1977-78 рр.) - Пілотна модель, випущена для проведення тестових випробувань. У період 1977-78 р.р. було зроблено 11 екземплярів.
M1 (1980 рік) - Базова модель: 105-мм нарізна гармата, боєкомплект 55 пострілів.
M1IP (англ. Improved Performance — букв. Поліпшена продуктивність) (1984 рік) — посилено лобове бронювання вежі (рівень M1A1), модернізовано підвіску та трансмісію, введено електроспуск ЗПУ.
M1A1 (1984 рік) - 120-мм гладкоствольна гармата, боєкомплект скоротився до 40 пострілів, посилено бронювання чола корпусу, нова колективна система захисту від ЗМЗ із вбудованим кондиціонером.
M1A1HA (англ. Heavy Armor - букв. Тяжка броня) (1988 рік) - посилено бронювання вежі, танк оснащений урановою бронею 1-го покоління.
M1A1HC (англ. Heavy Common - букв.Загальні посилення) (1990 рік) - танк оснащений урановою бронею 2-го покоління, покращено цифрове управління двигуна та ряд інших дрібних доробок відповідно до вимог КМП, боєкомплект збільшено до 42 артилерійських пострілів.
М1А1НА+ (1991) - танк оснащений уранової бронею 2-го покоління.
М1А1D (англ. Digital - букв. Цифровий) (2000 рік) - поліпшення цифрових компонентів для танка M1A1HC до рівня M1A2SEP, дигітальні розподільні щитки шасі та бойового відділення.
M1A1AIM (англ. Abrams Integrated Management) - капітальний ремонт та модернізація раніше побудованих танків до рівня машин випуску 1992-1993 років Бронювання зберігається на колишньому рівні.
M1A1AIM Block I - капітальний ремонт і модернізація раніше побудованих машин. варіантом модернізації побудованих раніше танків М1А1(НА/НС/НА+) для армії США та КМП.
M1A1AIM Block II/M1A1SA (англ. Situational Awareness - букв. Ситуаційна обізнаність) - танки оснащуються урановою бронею 3-го покоління.
M1A1FEP (англ. Firepower Enhancement Package - букв. Пакет підвищеної вогневої потужності) - схожі до M1A1AIM Block II поліпшення для танків КМП США.
M1A1KVT (англ. Krasnovian Variant Tank) - версія M1A1 з комплексом для симуляції танків радянського виробництва для використання в NTC (Fort Irwin National Training Center - Національний навчальний центр армії США в Форті Ірвін).
M1A1M - Експортний варіант для Збройних сил Іраку.
M1A1SA (Англ. Special Armor - букв. Спеціальна броня) - експортний варіант для Сухопутних військ Марокко.
M1A1 Block III (1983) — експериментальна версія: нове компонування внутрішніх об'ємів корпусу, безлюдне бойове відділення з автоматичною системою озброєння, а також розробка нового силового агрегату та радіоелектронного обладнання.
M1 SRV (англ. Surrogate Research Vehicle) - експериментальний прототип на шасі танка М1 для дослідження нового компонування агрегатів усередині танкового корпусу: з ваговим імітатором вежі лафетного компонування.
M1 TTB (англ. Tank Test Bed) - експериментальний прототип на шасі танка М1, доопрацьованому з урахуванням досвіду випробувань машини M1 SRV: безлюдна вежа, бронекапсула для трьох членів екіпажу в передній частині танка, гладкоствольна гармата M256 калібру 120 мм, 4 розміщений у дворядному карусельному магазині з вертикальним розташуванням осередків з автоматом заряджання.
M1 CATTB (англ. Component Advanced Technology Test Bed) (1990) - експериментальна програма створення нового танка: удосконалений об'єднаний силовий блок на базі дизельного двигуна (AIPS), система гідропневматичної підвіски в балансирі, 140-мм гладкоствольна танкова гармати (АТАС) з автоматом заряджання багатодатчикова система виявлення мети (МТАS).
M1A2 (1992 рік) - незалежний тепловізійний панорамний приціл командира, новий приціл навідника зі стабілізацією в двох площинах і безпечним для очей далекоміром, нова командирська вежа з 8 перископами (замість 6), тепловізійний прилад спостереження для механіка-водія, бойова інформаційно-керівна . Посилене бронювання вежі шляхом збільшення габариту лобових деталей та наповнення їх урановою бронею 2-го покоління. Боєкомплект зброї складає 42 постріли.
M1A2 SEP (англ. System Enhancement Package - літер. Пакет покращених систем) (1999 рік) - в приціли командира і навідника введені тепловізійні камери 2-го покоління (технологія SADA II), встановлена система управління військами FBCB2. Наповнювач лобових деталей вежі замінено на уранову броню 3-го покоління, що дозволило збільшити стійкість проти кумулятивних засобів ураження. Введено пристрій вентиляції повітря. З'явилися кольорові дисплеї. Станом на 2015 фінансовий рік армією США було замовлено модернізацію 530.
M1A2 до рівня M1A2 SEP за середньою вартістю 4,8 млн $ за одиницю та 1611 M1/M1A1 до M1A2 SEP та M1A2 SEP V2 за середньою вартістю 5,6 млн $ за одиницю. Вартість включає витрати на розгортання, технічне обслуговування та навчання. Постачання модернізованих M1A2 мали завершитися на початку 2010 фінансового року і 1590 модернізованих M1/M1A1 отримано армією до кінця 2015 року.
M1A2 SEP V2 (англ. System Enhancement Package version 2 — літер. Другий пакет покращених систем) (2008 рік) — удосконалені кольорові дисплеї для відображення тактичної обстановки, приціли з електрооптичним та інфрачервоним каналами, доопрацьована силова установка та нові засоби зв'язку, сумісні з інформаційно-бойовими мережами піхотних частин та з'єднань.Модернізація також включає впровадження інших технологій, розроблених за програмою "Бойові системи майбутнього" (Future Combat Systems).
M1A2 SEP V3 (англ. System Enhancement Package version 3 - букв. Третій пакет покращених систем) (2015 рік):
- уніфікація боєкомплекту танка на основі двох пострілів - нового багатоцільового ХМ1147 АMP з програмованим підривником та нового бронебійного підкаліберного M829E4 АКЕ;
- модернізація системи управління вогнем танка із встановленням апаратури ADL (англ. Ammunition Data Lin), що дозволяє вести вогонь пострілами АМР із програмованим підривником;
- встановлення нових тепловізійних приладів IFLIR у прицілі навідника та незалежному панорамному прицілі командира з видачею зображення на дисплеї високої чіткості.
M1A2S (2011 рік) — модернізація M1A1 та M1A2 для ЗС Саудівської Аравії. Від стандартної версії M1A2 відрізняється більш економічним двигуном, покращеними засобами зв'язку та управління.
Tank Urban Survival Kit (TUSK) — «комплект додаткового обладнання та бронювання, що підвищує бойові можливості у міських умовах», призначений для монтажу на танки М1А1 та М1А2; включає комплекс динамічного захисту ARAT для підвищення захисту бічних проекцій від кумулятивних засобів ураження, тепловізійний приціл для турельної установки кулемета М240 заряджає, щитки для захисту командира і заряджає при спостереженні з відкритих люків, рознесене бронювання днища, гарнітуру для зв'язку з піхотою М2 на установці CSAMM (монтується на масці зброї), тепловізійний приціл командирської ЗПУ (для М1А1), дистанційно-керовану установку CROWS (для М1А2).
XM1A3 (2014-2017 рр.) - у стадії розробки: легка 120-мм гармата, покращення підвіски опорних котків, довговічні ковзанки, полегшена броня, далекобійне високоточне озброєння, покращений двигун і коробка передач. Розрахункова вага до 55 т.
Тактико-технічні характеристики M1 Абрамс
Екіпаж, чол: 4
Роки виробництва: з 1980
Кількість випущених, шт: 9880 одиниць
Вага танка Абрамс
- М1 – 54,4 тонн; М1А1 – 61,3 тонн; М1А2 – 62,1 тонн; M1A2SEP – 63,1 тонн.
Розміри Абрамс
- Довжина корпусу, мм: 7925
- довжина з гарматою вперед, мм: 9766 (M1); 9828 (M1A1)
- Ширина корпусу, мм: 3653
- Кліренс, мм: 483. -432
Броня Абрамс
- Тип броні: катальна сталева та комбінована, протиснарядна
- Активний захист: AN/VLQ-6 MCD (опційно на M1A1НА/НС/НА+)
- Динамічний захист: ARAT (опціонально)
Озброєння Абрамс
- Калібр та марка гармати: 105-мм M68A3 (починаючи з M1A1 - 120-мм М256)
- Тип гармати: нарізна (починаючи з M1A1 - гладкоствольна)
- Боєкомплект гармати: M1 - 55 (c M1A1 40, M1A1HC 42)
- Приціли: Основний приціл навідника: комбінований (вседобовий) перископічний монокулярний з вбудованим лазерним далекоміром
- Резервний: телескопічний шарнірний Kollmorgen Model 939
- Зенітний: перископічний монокулярний Kollmorgen Model 938
- Кулемети: 1×12,7-мм M2HB, 2×7,62-мм M240
Двигун Абрамс
- Тип двигуна: AGT-1500
- Потужність двигуна, л. з: 1500
Швидкість Абрамс
- швидкість по шосе, км/год: M1: 72; М1А1, M1A2: 66,8
- Запас ходу шосе, км: 440. -480
- питома потужність, л. с./т: 23,8
- Подолання підйому, град: 31°
- Подолана стінка, м: М1: 1,24; M1A1: 1,06
-Подоланий рів, м: 2,74.
Фото танка Абрамс
Схема танка М1А2 Абрамс
Всередині танка М1А2 Абрамс
Автомат заряджання танка М1А2 Абрамс
Подібне
Коментарі
Абрамс - нормальний танк, у чомусь краще, у чомусь гірше т90, але будь-який танк у світі, як і т90, і леопард, і тд. розхорошить від ПТУРу в корму. А те, що у абрамсів немає ДЗ, ну так нехай ставлять, Америка країна багата. Те, що мало фото з убитими абрамсами, свідчить лише про те, що їм серйозно ніхто не протистояв.
You have no rights to post comments
Сучасні бойові танки Росії та світу фото, відео, зображення дивитися онлайн. У цій статті дається уявлення про сучасний танковий парк. В його основу покладено принцип класифікації, що використовується в найбільш авторитетному на сьогоднішній день довіднику, але в дещо зміненому та покращеному вигляді. І якщо останній у своєму первозданному вигляді ще можна зустріти в арміях низки країн, то інші вже стали музейним експонатом. І всього протягом 10 років! Йти стопами довідника Jane's і не розглядати цю бойову машину (до речі цікаву за конструкцією і жорстоко обговорювану свого часу), що складала основу танкового парку останньої чверті XX століття, автори вважали несправедливим.
Фільми про танки, де досі немає альтернативи цьому виду озброєнь сухопутних військ. Танк був і, ймовірно, надовго залишиться сучасною зброєю завдяки можливості поєднувати в собі такі, здавалося б, суперечливі якості, як висока рухливість, потужне озброєння та надійний захист екіпажу. Ці унікальні якості танків продовжують постійно вдосконалюватися, а накопичені за десятиліття досвід та технології визначають нові рубежі бойових властивостей та досягнень військово-технічного рівня.У одвічному протистоянні «снаряд — броня», як показує практика, захист від снаряду дедалі більше вдосконалюється, набуваючи нових якостей: активність, багатошаровість, самозахищеність. У той же час снаряд стає точнішим і потужнішим.
Російські танки специфічні тим, що дозволяють знищити противника з безпечної для себе відстані, мають можливість здійснювати швидкі маневри бездоріжжям, зараженою місцевістю, можуть «пройтися» територією, зайнятою противником, захопити вирішальний плацдарм, навести паніку в тилу і придушити ворога вогнем і гусеницями . Війна 1939-1945 рр. стала найважчим випробуванням для всього людства, оскільки до неї були залучені майже всі країни світу. Це була битва титанів - ють найунікальніший період, про який сперечалися теоретики на початку 1930-х і в ході якого танки застосовувалися у великих кількостях практично всіма воюючими сторонами. У цей час відбувалася "перевірка на вошивість" та глибоке реформування перших теорій застосування танкових військ. І саме радянські танкові війська все це торкнулося найбільшою мірою.
Танки в бою, що стали символом минулої війни, становим хребтом радянських бронетанкових військ? Хто і за яких умов створював їх? Яким чином СРСР, який втратив більшу частину своїх європейських територій і набирав танки для оборони Москви, зміг вже в 1943 р. випустити на поля боїв потужні танкові з'єднання? ", з 1937-го до початку 1943 р." При написанні книги використані матеріали архівів Росії та приватних колекцій танкобудівників. У нашій історії був період, який відклався в моїй пам'яті з якимось гнітючим почуттям.Він розпочався з повернення наших перших військових радників з Іспанії, а припинився лише на початку сорок третього, – розповідав колишній генеральний конструктор САУ Л. Горлицький, – відчувався якийсь передгрозовий стан.
Танки Другої світової війни саме М. Кошкін, мало не підпільно (але, звичайно, за підтримки "наймудрішого з мудрих вождя всіх народів"), зміг створити той танк, що через кілька років шокує німецьких танкових генералів. І мало того, він не просто створив його, конструктору вдалося довести цим дурням-військовим що саме його Т-34 потрібен їм, а не черговий колісно-гусеничний "автострадник". Автор знаходиться на дещо інших позиціях, які сформувалися у нього після знайомства з передвоєнними документами РГВА та РДАЕ. Тому, працюючи над цим відрізком історії радянського танка, автор неминуче суперечитиме дечому. "загальноприйнятому". Ця робота описує історію радянського танкобудування у найважчі роки – від початку радикальної перебудови всієї діяльності конструкторських бюро та наркоматів загалом, під час скаженої гонки з оснащення нових танкових з'єднань РККА, переведення промисловості на рейки воєнного часу та евакуації.
Танки вікіпедія автор хоче висловити свою особливу подяку за допомогу в підборі та обробці матеріалів М. Коломійцю, а також подякувати А. Солянкіну, І. Желтову та М. Павлову, – авторам довідкового видання "Вітчизняні броньовані машини. XX століття. 1905 – 1941" , оскільки ця книга допомогла зрозуміти долю деяких проектів, незрозумілу раніше.Також хочеться згадати з подякою ті бесіди з Левом Ізраїлевичем Горлицьким, колишнім головним Конструктором УЗТМ, які допомогли по-новому поглянути на всю історію радянського танка в роки Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу. У нас сьогодні чомусь прийнято говорити про 1937-1938 рр. лише з погляду репресій , але мало хто згадує, що у період були народжені ті танки, що стали легендами військової пори… " Зі спогадів Л.И. Горлинкого.
Радянські танки докладна оцінка про них на той час звучала з багатьох вуст. Багато старих людей згадували, що саме з подій в Іспанії всім стало ясно, що війна дедалі ближче підбирається до порога і воюватиметься саме з Гітлером. У 1937 р. почалися масові чистки та репресії в СРСР і на тлі цих непростих подій радянський танк почав перетворюватися з "механізованої кавалерії" (в якій одна з його бойових якостей випиналася за рахунок зниження інших) на збалансовану бойову машину, що володіє одночасно потужним озброєнням, достатнім для придушення більшості цілей, гарною прохідністю та рухливістю при броньовій захист, здатний зберегти його боєздатність при обстрілі найбільш масовими протитанковими засобами ймовірного супротивника.
Великі танки рекомендувалося вводити до складу додатково спеціальні танки – плаваючі, хімічні. Бригада мала тепер 4 окремі батальйони по 54 танки і була посилена за рахунок переходу від тританкових взводів до п'ятитанкових. Крім того, Д. Павлов обґрунтував відмову від формування у 1938 р. до чотирьох наявних мехкорпусів ще трьох додатково, вважаючи, що ці з'єднання немобільні та важкокеровані, а головне – вимагають іншої організації тилів.Тактико-технічні вимоги до перспективних танків, як і очікувалося, було скориговано. Зокрема, у листі від 23 грудня до начальника КБ заводу № 185 ім. С.М. Кірова новий начальник зажадав посилити бронювання нових танків для того, щоб на дистанції 600-800 метрів (ефективна дальність).
Нові танки світу при проектуванні нових танків необхідно передбачити можливість збільшення рівня броньового захисту під час модернізації принаймні на один ступінь… Це завдання могло бути вирішене двома шляхами. По-перше, збільшенням товщини броньових листів і, по-друге, застосуванням броні підвищеної опірності". Неважко здогадатися, що другий шлях вважався перспективнішим, оскільки застосування особливим чином зміцнених броньових листів, або навіть двошарової броні, могло за збереження колишньої товщини (і маси танка загалом) підняти її стійкість у 1,2-1,5 разу. нових типів танків.
Танки СРСР на зорі танкового виробництва найбільш масово застосовувалася броня, властивості якої в усіх напрямках були ідентичні. Така броня називалася гомогенною (однорідною), і з самого початку броньових справ майстри прагнули створення саме такої броні, адже однорідність забезпечувала стабільність характеристик і спрощувала обробку. Однак наприкінці XIX століття було помічено, що при насиченні поверхні броньової плити (на глибину від кількох десятих часток до кількох міліметрів) вуглецем і кремнієм її поверхнева міцність різко підвищувалася, тоді як решта плити залишалася в'язкою. Так у побут увійшла гетерогенна (неоднорідна) броня.
Військові танки застосування гетерогенної броні було дуже важливим, оскільки збільшення твердості всієї товщі броньового листа призводило до зменшення його пружності і (як наслідок) до збільшення крихкості. Таким чином, найбільш міцна броня за інших рівних умов виявлялася дуже крихкою і часто кололася навіть від розривів осколково-фугасних снарядів. Тому на зорі броневого виробництва при виготовленні гомогенних листів завдання металурга полягало в тому, щоб досягти максимально можливої твердості броні, але при цьому не втратити пружності. Поверхнево зміцнена насиченням вуглецем і кремнієм броня була названа цементованою (цементованою) і вважалася на той час панацеєю від багатьох бід. Але цементація – процес складний, шкідливий (наприклад, обробка розпеченої плити струменем світильного газу) та порівняно дорогий, і тому його освоєння в серії вимагало великих витрат та підвищення культури виробництва.
Танк військових років навіть у експлуатації ці корпуси були менш вдалими, ніж гомогенні, оскільки без видимих на те причин у них утворювалися тріщини (переважно в навантажених швах), та й ставити латки на пробоїни в цементованих плитах під час ремонту було дуже важко. Але все ж таки очікувалося, що танк, захищений 15-20-мм цементованою бронею, буде еквівалентний за рівнем захисту такому ж, але вкритому 22-30-мм листами, без значного збільшення маси.
Також до середини 1930-х у танкобудуванні навчилися зміцнювати поверхню порівняно тонких бронепліт нерівномірним загартуванням, відомим з кінця XIX століття в суднобудуванні як "метод Круппа". Поверхневе загартування призводило до значного збільшення твердості лицьового боку листа, залишаючи основну товщу броні в'язкою.
Як стріляють танки відео до половини товщини плити, що було, звичайно, гірше, ніж цементація, тому що при тому, що твердість поверхневого шару була вищою, ніж при цементації, пружність листів корпусу значно знижувалась. підняти міцність броні навіть дещо більше, ніж цементація. Але та технологія гарту, що застосовувалася для морської. броні великих товщин, вже годилася для порівняно тонкої броні танків.
Бойове застосування танків найбільш відпрацьованою для танків була 45-мм танкова гармата 1932/34 рр. (20К), і до події в Іспанії вважалося, що її потужності цілком вистачає для виконання більшості танкових завдань. мм знаряддя може задовольняти лише завдання боротьби з ворожими танками, тому що навіть обстріл живий сили в умовах гір та лісу виявлявся малоефективним, а вже вивести з ладу окопанну ворожу вогневу точку можна було лише у разі прямого влучення, Стрілянина ж по укриттям та ДЗОТам була неефективною внаслідок малої фугасної дії снаряду масою всього близько двох кг.
Види танків фото щоб навіть одне попадання снаряда надійно виводило з ладу протитанкову гармату або кулемет; стало ясно, що броньовий захист іноземних бойових машин має тенденцію до значного посилення.І тому існував вірний шлях – збільшення калібру танкових гармат і одночасне збільшення довжини їх стовбура, оскільки довга гармата більшого калібру веде вогонь більш важкими снарядами з більшою початковою швидкістю більшу відстань без виправлення наведення.
Найкращі танки світу мали гармату великого калібру, також має великі розміри казенної частини, значно більшу вагу та збільшену реакцію віддачі. І це вимагало збільшення маси всього танка загалом. Крім того, розміщення в замкнутому обсязі танка великих за габаритами пострілів призводило до зниження боєкомплекту, що возиться.
Становище посилювалося тим, що на початку 1938 р. Раптом виявилося, що дати замовлення на проектування нової, потужнішої танкової зброї просто нікому. П. Сячинтов та вся його конструкторська група були репресовані, так само як і ядро КБ "Більшовика" під керівництвом Г. Магдесієва. На волі залишилася лише група З. Маханова, який із початку 1935 р. намагався довести своє нове 76,2-мм напівавтоматичне єдине знаряддя Л-10, і колектив заводу № 8 поволі доводив "сорокап'ятку".
Фото танків із назвами кількість розробок велике, але у серійне виробництво у період 1933-1937 рр. не прийнято жодного… Насправді, жоден із п'яти танкових дизелів повітряного охолодження, робота над якими велася в 1933-1937 рр. у руховому відділі заводу № 185, доведений до серії не був. Більше того, незважаючи на рішення на найвищих рівнях про перехід у танкобудуванні виключно на дизельні двигуни, процес цей стримувався низкою факторів. економічність. Він витрачав меншу кількість палива на одиницю потужності за годину.Дизельне паливо менш схильне до займання, так як температура спалаху його парів була дуже висока.
Нові танки відео навіть найбільш доведений з них танковий двигун МТ-5 вимагав для серійного випуску реорганізації рухового виробництва, що виражалося у будівництві нових цехів, постачання передового іноземного обладнання (своїх верстатів потрібної точності ще не було), фінансові інвестиції та зміцнення кадрів. Планувалося, що 1939-го цей дизель потужністю 180 к.с. піде на серійні танки та артилерійські тягачі, але через слідчі роботи з з'ясування причин аварій танкових двигунів, які тривали з квітня по листопад 1938 р., ці плани виконані не були. Також було розпочато і розробку трохи збільшеного за висотою шестициліндрового бензинового мотора № 745 потужністю 130-150 к.с.
Марки танків питомими показниками, які цілком влаштовували танкобудівників. Випробування танків проводилися за новою методикою, спеціально розробленою на вимогу нового начальника АБТУ Д. Павлова стосовно бойової служби у час. Основою випробувань був пробіг довжиною 3-4 дні (не менше 10-12 годин щоденного безперервного руху) з одноденною перервою для техогляду та виконання відновлювальних робіт. Причому ремонт дозволялося робити лише силами польових майстерень без залучення фахівців. Далі йшла "майданчик" з перешкодами, "купання" у воді з додатковим навантаженням, яке імітувало піхотний десант, після чого танк вирушав на обстеження.
Супер танки онлайн після роботи з покращення, здавалося, знімали з танків усі претензії.І загальний перебіг випробувань підтвердив принципову правильність основних змін конструкції – збільшення водотоннажності на 450-600 кг, застосування двигуна ГАЗ-М1, а також трансмісії та підвіски "Комсомольця". Але в ході випробувань у танках знову виявились численні дрібні дефекти. Головний конструктор Н. Астров був усунений від робіт і протягом кількох місяців перебував під вартою та слідством. Крім того, танк отримав нову вежу покращеного захисту. Змінена компоновка дозволила розмістити на танку більший боєкомплект до кулемету і два маленькі вогнегасники (першого вогнегасників на малих танках РСЧА не було).
Танки США в рамках робіт з модернізації, на одному серійному зразку танка у 1938-1939 роках. пройшла випробування торсіонна підвіска, розроблена конструктором КБ заводу №185 В. Куликовим. Вона відрізнялася конструкцією складеного короткого співвісного торсіону (довгі моноторсіони не можна було використовувати співвісно). Однак такий короткий торсіон на випробуваннях показав недостатньо добрі результати, і тому торсіонна підвіска в ході подальших робіт не одразу проклала собі дорогу. Подолання перешкод: підйоми не менше 40 градусів, вертикальна стінка 0,7 м, рів 2-2,5 м, що перекривається.
Ютуб про танки роботи з виготовлення дослідних зразків двигунів Д-180 і Д-200 для розвідувальних танків не ведуться, ставлячи під загрозу випуск дослідних зразків". Виправдовуючи свій вибір, М. Астров говорив, що колісно-гусеничний неплаваючий розвідник 10-1), так само як і варіант танка-амфібії (заводське позначення 102 або 10-2) є компромісним рішенням, так як задовольнити вимогам АБТУ повною мірою не представляється можливим.Варіант 101 був танк масою 7,5 т з корпусом за типом корпусу, але з вертикальними бортовими листами цементованої броні товщиною 10-13 мм, так як: "Похилі борти, викликаючи серйозне обтяження підвіски і корпусу, вимагають значного (до 300мм) розширення корпусу, не говорячи вже про ускладнення танка.
Відео огляди танків, у яких силовий агрегат танка планувалося виконати на базі 250-сильного авіамотора МГ-31Ф, який освоювався промисловістю для сільськогосподарських літаків і автожирів. Бензин 1-го сорту розміщувався в танку під підлогою бойового відділення та в додаткових бортових бензобаках. Озброєння повністю відповідало завданням і складалося зі спарених кулеметів ДК калібру 12,7-мм та ДП (у другому варіанті проекту значиться навіть ШКАС) калібру 7,62-мм. Бойова маса танка з торсійною підвіскою становила 5,2 т, з ресорною – 5,26 т. Випробування пройшли з 9 липня по 21 серпня за методикою, затвердженою 1938 р., причому особливу увагу приділяли танкам.